5 سیستم ساختمان پست برق که معمولاً طراحی مناسبی ندارند-گرمایش و تهویه مطبوع

ابتدا مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

5 سیستم ساختمان پست برق که معمولاً طراحی مناسبی ندارند-بخش دوم (پیکربندی ارتینگ پست)

3. گرمایش و تهویه مطبوع

گردش هوا

گردش صحیح هوا یا تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت برای اطمینان از راحتی عملیات پست و پرسنل تعمیر و نگهداری ضروری است. تعداد دفعات تعویض هوا به تعداد پرسنل و اندازه اتاق بستگی دارد، اما حداقل چهار بار تعویض هوای تازه در ساعت توصیه می‌شود.

علاوه بر این، لازم است از تجمع گازهای خطرناکی که ممکن است در اتاق باتری با استفاده از سلول‌های تهویه‌شده رخ دهد، جلوگیری شود. دفعات تعویض معمولی هوا در ساعت برای مناطق مختلف ساختمان پست در زیر ذکر شده است:

ناحیه پستتعداد تعویض هوا در ساعت
کلید‌خانه‌های ولتاژ متوسط (MV) و/یا فشار قوی (HV)4 تا 8 (30 تا 60 برای از بین بردن دود)
کلید‌خانه‌های فشار ضعیف AC و/یا DC۴ تا ۸
اتاق‌های کنترل و رله۴ تا ۸
اتاق‌های باتری۶ تا ۱۰
اتاق‌های کنترل و مخابراتاتاق‌های کنترل و مخابرات 4 تا 8 (ممکن است برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به تجهیزات حساس، بسته به درجه حفاظت (IP) و درجه حرارت آن‌ها، از فیلتر استفاده شود)
دفاتر کار۴ تا ۸
توالت و اتاق شست‌وشو۱۰ تا ۱۲
سالن غذاخوری۱۰ تا ۱۲
راهروها۳ تا ۶
جدول ۲. تعداد دفعات رایج تعویض هوا در ساعت برای مناطق مختلف ساختمان پست

تمام کانال‌کشی‌ها باید با مشورت مهندسان ایمنی آتش‌نشانی طراحی شوند تا اطمینان حاصل شود که منطقه‌بندی آتش در کانال منعکس می‌شود.

کنترل ناحیه‌ای معمولاً با استفاده از دمپرهای آتش خودکار در جایی که کانال از کف یا دیوارهای منطقه آتش می‌گذرد انجام می‌شود. دمپرها باید دارای درجه‌بندی 1 یا 2 ساعته باشند و از یک اتصال فیوزی (گداختی) یا توسط یک شیر برقی متصل به سیستم تشخیص حریق آزاد شوند.

این امر به‌ویژه در مواردی که تغییر مکان دود از یک منطقه به منطقه دیگر می‌تواند یک خطر اساسی باشد، مهم است (شکل 3 را ببینید). نیاز به کنترل منطقه‌ای برای ترانشه‌های کابلی که از مناطق مختلف آتش‌سوزی در ساختمان پست عبور می‌کنند نیز ضروری است.

| گرمایش و تهویه مطبوع | Figure 03 | 5 سیستم ساختمان پست برق که معمولاً طراحی مناسبی ندارند-گرمایش و تهویه مطبوع | تازه‌ها | هیمل Himel | نمایندگی هیمل Himel | آماد برق سپهر نماینده هیمل Himel در ایران
شکل ۳. کانال HVAC پست برای گردش هوا

تهویه مطبوع

استاندارد بین‌المللی شناخته‌شده مورد استفاده برای طراحی گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) این موارد است:

  • در ایالات متحده توسط ASHRAE (انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا)
  • در انگلستان توسط CIBSE (مؤسسه خبره مهندسان خدمات ساختمان)

از آنجا که این یک موضوع بسیار خاص است، در اینجا فقط به یک مقدمه کوتاه از آن اشاره می‌کنیم. تهویه مناطق ساختمان‌های پست باید به روش‌های زیر انجام شود:

ناحیه پستتعداد تعویض هوا در ساعت
کلید‌خانه‌های ولتاژ متوسط (MV) و/یا فشار قوی (HV)تهویه هوا برای جلوگیری از تراکم در سطوح خنک‌شده روشی ایده‌آل است. قابل‌کنترل‌ترین راه‌حل این است که هوای تغذیه را با استفاده از کویل‌های برقی یا کم‌فشار آب خنک کنید. از طرف دیگر، تابلو باید به‌گونه‌ای باشد که در دمای محیط تا 40 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 90 درصد با درجه‌بندی‌های محاسبه‌شده بر این اساس کار کند و برای جلوگیری از تراکم و یخ‌زدگی باید بخاری‌های پانلی نصب شوند.
کلید‌خانه‌های فشار ضعیف AC و/یا DCمانند کلید‌خانه‌های ولتاژ متوسط (MV) و/یا فشار قوی (HV)
اتاق‌های کنترل و رلهتهویه مطبوع(HVAC). اگر به دلیل اقتصادی بودن تابلوهای برق و تابلوهای کنترل و رله و میز اپراتورها همه با هم در یک اتاق یک‌نفره باشند، تهویه مطبوع مورد نیاز خواهد بود.
اتاق‌های باتریتهویه با فن‌های مقاوم در برابر بخار اسیدی با کیفیت بالا باشد.
اتاق‌های کنترل و مخابراتتجهیزات استاندار با مصرف جریان کم اغلب به یک محیط با شرایط سختگیرانه نیاز دارند. چنین تجهیزات حساسی باید معمولاً در دمای 20 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 50 درصد نگهداری شوند.
دفاتر کاربرای راحتی، HVAC بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد با رطوبت نسبی بین 40 تا 60 درصد حفظ شود.
توالت و اتاق شست‌وشوباید از فن‌های تهویه هوا استفاده کنید که توری نیز دارند تا مطمئن شوید که بو وارد محیط کار نمی‌شود.
سالن غذاخوریهمان‌طور که برای توالت و اتاق های شست‌وشو توضیح داده شد، تخلیه هوا را به بیرون با توری‌های انتقال هوا انجام دهید. تهویه مطبوع بسته به بودجه می‌تواند استفاده شود.
راهروهاتهویه مطبوع، اگر در یک پست فرعی شامل افراد باشد که در آن افراد اغلب بین اتاق‌ها حرکت می‌کنند.
جدول ۳. مناطق ساختمان‌های پست و الزامات HVAC

گرمایش

معمولاً در اقلیم‌هایی که حداقل دمای محیط کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد نیست، گرمایش لازم نیست، اگرچه در مواردی که کنترل دقیق دما و رطوبت لازم است، ممکن است واحدهایی نصب شوند.

روش‌های زیر برای گرمایش در دسترس هستند:

۱. باتری‌های «گرمکن هوا» با استفاده از عناصر گرمایش الکتریکی که به‌صورت مرحله‌ای کار می‌کنند، یا کویل‌های آب گرم کم‌فشار واقع در کانال‌های تهویه مطبوع.

۲. «گرمایش الکتریکی فضا» با بخاری‌های اتاق.

۳. گرمایش فضای «آب داغ کم‌فشار» (LPHW) با استفاده از رادیاتورهایی که از آب گرم در گردش تغذیه می‌شوند.

معمولاً گزینه بخاری هوا همراه با یک طرح تهویه مطبوع استفاده می‌شود. گرمای حاصل از پرسنل، تابلو برق و تجهیزات کنترلی معمولاً هنگام اندازه‌گیری نیروگاه گرمایشی در نظر گرفته نمی‌شود تا الزامات شرایطی را که پست کار نمی‌کند برآورده کند.

بخاری‌های ضدتراکم با درجه‌بندی چنددَه وات اغلب برای نصب در تابلو برق و تابلوهای کنترل به کار می‌روند.

| گرمایش و تهویه مطبوع | Figure 04 | 5 سیستم ساختمان پست برق که معمولاً طراحی مناسبی ندارند-گرمایش و تهویه مطبوع | تازه‌ها | هیمل Himel | نمایندگی هیمل Himel | آماد برق سپهر نماینده هیمل Himel در ایران
شکل ۴. سیستمی برای حفظ یک محیط داخلی مناسب و راحت از نظر فناوری در ساختمان‌های پست با مقاومت قابل تنظیم در برابر انتقال حرارت در پنجره‌ها

در شکل بالا، داریم:

1. ساختمان گرم‌شده

2. محفظه ترانسفورماتور

3. دیوار

4. پنجره با صفحه‌نمایش منعکس‌کننده حرارت از نوع پانل نصب‌شده خارجی

5. واحد تهویه

6. کرکره قابل تنظیم با درایو الکتریکی

7. صفحه ورودی هوا

8. مجرای (داکت) خروجی

9. ترانسفورماتور دیجیتال

10. وسایل گرمایشی (بخاری برقی)

11. تابلوهای رله

12. پرسنل تعمیر و نگهداری

13. روشنایی

گرمایش در طول فصل سرد در ساختمان‌هایی که دارای ترانسفورماتورهای قدرت و اندازه‌گیری هستند (نگاه کنید به شکل 4) و در محفظه‌های راکتور، به دلیل انتشار حرارت زیاد، در نظر گرفته نمی‌شود.

پایان بخش سوم.

منبع:

https://electrical-engineering-portal.com/substation-building-services-that-lack-of-proper-design#heating