علت قطعی برق، گمانه‌زنی‌ها و علل قطعی این روزهای برق کشور

علت قطعی برق کشور چیست؟

به گزارش آماد برق سپهر ، سخنگوی صنعت برق، آقای رجبی مشهدی اظهار کرد: در حال تجربه شرایط بسیار سختی هستیم. یکی از مهمترین علل قطعی‌های اخیر شیوع استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال است. برنامه‌های مدیریت مصرف برای مشترکان بزرگ آغاز شده و هچنین در حال جمع‌آوری مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز هستیم.

وی ادامه داد: از سال گذشته شرایط معرفی مراکز استخراج غیرمجاز ارزهای دیجیتال را برای مردم فراهم کردیم و در عین حال برق مراکز مجاز با هماهنگی صورت گرفته در ساعات اوج مصرف قطع می‌شود.

وی تاکید کرد: صنعت برق به دلیل استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال که مصرف برق بالایی را به خود اختصاص داده، تحت فشار است.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه حتی تجهیزات صنعت برق نیز به دلیل این مصارف غیرمجاز که بار زیادی را به شبکه تحمیل کرده‌اند، در معرض آسیب هستند، تصریح کرد: مشترکان نیز می‌توانند آسیب به وسایل برقی خود را از طریق برنامه موبایلی برق من، به اطلاع شرکت‌های برق برسانند و مستندات خود را بارگذاری کنند.

انتقال و توزیع برق

کسری ۹۰۰۰ مگاواتی برق!! در روز اول خرداد 1400 باعث قطعی های متعدد و پراکنده برق در نقاط مختلف ایران به ویژه تهران و استان های شمالی شد.

اگرچه حدود دو هفته‌ای است که قطعی‌های پراکنده برق در نقاط مختلف ایران آغاز شده اما روز شنبه اول خردادماه بیشترین میزان خاموشی‌های پراکنده در کشور رخ داد. در برخی نقاط تهران و استانهای شمالی، خاموشی‌های بیش از ۲ ساعت و حتی تکرار دو یا سه باره قطع برق در روز از سوی مردم گزارش شد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در خصوص قطعی‌های متعدد برق در روز شنبه توضیح داد: ناترازی تولید و مصرف برق در شبکه در این روزها ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ مگاوات است. ما محدودیت در رهاسازی آب از سدها را نیز داریم و باید حساب‌شده از ظرفیت نیروگاههای برق آبی استفاده کنیم.

وی افزود: میزان خاموشی‌های پراکنده برق ارتباط مستقیمی با میزان مصرف دارد، اگر در این روزها شاهد افزایش قطعی‌های پراکنده برق در نقاط مختلف کشور هستیم به این دلیل است که با رشد عجیب ۸۵۰۰ مگاواتی مصرف نسبت به زمان مشابه سال گذشته مواجه‌ایم.

سخنگوی صنعت برق خاطر نشان کرد: اگر در تیر و مرداد هوا گرم‌تر از روزهای جاری شود و مصرف مردم نیز افزایش یابد، شرایط سخت‌تر خواهد شد.

وی همچنین بیان داشت که روز گذشته اولین روز اجرای طرح‌های مدیریت مصرف برق در کشور بود و ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم طی روزهای آینده وضعیت با افزایش طرح‌های مدیریت مصرف برق، بهتر خواهد شد و برآورد ما این است که امسال در مجموع حداقل ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ مگاوات کسری برق داشته باشیم.

مدیرعامل توانیر هم در پاسخ به خاموشی‌های گسترده، بی‌آبی، استخراج رمز ارز و‌ گرمای زودهنگام را مقصر این وضع اعلام کرد و پیش‌بینی کرد که تا یکماه دیگر همین بساط هست و مردم در مصرف خانگی ‌رعایت بکنند تا خاموشی‌های کمتری داشته باشیم.

همچنین بخوانید:

منابع

https://sptnkne.ws/GsPg

www.imna.ir/news/495646